září 12, 2008

Spodnokřídový spinosaurid z jižní Číny

Zuby nalezené ve spodnokřídové Napai Formation, nacházející se v jihočínské autonomní oblasti Guangxi byly původně popsány jako sauropteryg Sinopliosaurus fusuiensis, později však byly reklasifikovány jako pozůstatky spinosauridního teropoda blízce příbuzného druhu Siamosaurus suteethorni, který žil v Thajsku rovněž v období spodní křídy. Tento objev tak rozšiřuje geografický rozsah výskytu asijských spinosauridů o území Číny. Dosud byli spinosauridi v rámci Asie známí jen z Thajska a Japonska.Zuby nového spinosaurida z čínské Guangxi s označením IVPP V 4793 z různých pohledů. Písmeno "d" označuje zvětšený pohled na špičku zubu s patrným žebrováním. Proužky měřítka odpovídají 1 cm.

Zdroj (včetně obrázku):

http://dinosauria.ucoz.com/news/2008-08-12-54

Abstrakt studie:

Buffetaut, E., Suteethorn, V., Tong, H., and Amiot, R., 2008, An Early Cretaceous spinosaurid theropod from southern China: Geological Magazine, v. 145, n. 5, p. 745-748.

Teeth from the Early Cretaceous Napai Formation of Fusui County, Guangxi Zhuang Autonomous Region (South China), initially described as the sauropterygian Sinopliosaurus fusuiensis, are redescribed as belonging to a spinosaurid theropod closely allied to Siamosaurus suteethorni, from the Early Cretaceous of Thailand. This identification extends to China the geographical range of Asian spinosaurs, previously reported from Thailand and Japan.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Sem můžete napsat svůj komentář ke článku.