září 23, 2008

Význam dinosauřích jmen - K

Poslední dobou jsou nové články na blogu jen výtahem nových studií a rozsáhlejší články, jako např. popisy dinosaurů zde už nejsou tak obvyklé. Proto dnes zveřejňuji další článek ze série "Význam dinosauřích jmen".

Sem budu psát o významu jmen pouze u rodů, která nejsou synonymy jiného rodu. Nebudou tady ani jména fosílií původně za dinosaury považovaných a později přeřazených jinam, ani různá lapsus calami. Budou se tady ale kromě validních rodů nacházet i nomina dubia a nomina nuda, a to bez upozornění. Také zde budou dinosauři, jejichž synonymizace s jiným rodem není potvrzená. A jako potvrzení jsem poněkud nekorektně bral fakt, jak je rod zobrazen na anglické wikipedii. Neručím ani za to, že se zde objeví všechna "pochybná" a "holá" jména. Validní rody by tu měly být všechny. Je nad mé síly psát ke každému rodu, proč byl pojmenován tak, jak byl, ale většinou to není těžké uhodnout. Některá jména jsou dána na počest určitým lidem - "Abelisaurus". Jiná souvisí s typickými znaky živočicha - "Acanthopholis" je dobrým jménem pro nodosaurida. Některá jména souvisí s tím, jak byla zachována kostra - "Amphicoelias" je reminiscencí na křehkost obratle, podle kterého byl rod popsán. Vůbec nejčastější je možná pojmenování podle místa nálezu - např. "Albertaceratops". Ve vzácnějších případech jména odkazují k mytologii, způsobu nálezu, typu fosilního materiálu či ke kombinacím předchozích možností.

Kagasaurus - "ještěr z Kaga"
Kaijiangosaurus - "ještěr z Kaijiangu"
Kakuru - "duhový had" - vychází z legend domorodých obyvatel Austrálie
Kangnasaurus - "ještěr z Kangna"
Karongasaurus - "ještěr z Karonga"
Kelmayisaurus - "ještěr z Kelmayi"
Kentrosaurus - "pichlavý/ostrý ještěr"
Kerberosaurus - "ještěr (jako) Kerberos - strážce podsvětí z řecké mytologie
Khaan - "pán"
Khetranisaurus - "ještěr Khetranů" - pojmenovaný podle Balúčského kmenu
Klamelisaurus - "ještěr z Klameli"
Koparion - "zub podobný noži"
Koreanosaurus - "korejský ještěr"
Kotasaurus - "ještěr z formace Kota"
Koutalisaurus - "lžícový ještěr" - odkazuje k tvaru zubů
Kritosaurus - "oddělený ještěr" - někdy chybně interpretováno jako "vznešený ještěr"
Krzyzanowskisaurus - "Krzyzanowského ještěr"
Kulceratops - "?jezerní? rohatá tvář"
Kunmingosaurus - "ještěr z Kunmingu"

Zdroje:

http://en.wikipedia.org/
http://www.enchantedlearning.com/

Abecední seznam dinosaurů pochází z http://www.dinosaurier-web.de/ a byl mírně doplněn z http://www.nationmaster.com/encyclopedia/List-of-dinosaurs. Pokud byste našli rod, který splňuje podmínky stanovené na začátku článku a není v něm uveden, napište jej prosím jako komentář ke článku.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Sem můžete napsat svůj komentář ke článku.