
Tři obři vedle sebe - Seismosaurus, Ultrasauros, Supersaurus. Jen jeden z nich zůstal validním rodem. Ultrasauros, stojící na rekonstrukci uprostřed, je chiméra složená z materiálu brachiosaura a supersaura.

Sauroposeidon proteles ve srovnání s blízce příbuzným brachiosaurem.
Na stránce http://www.interpatagonia.com/paseos/carmen_funes/index_i.html se vyskytuje výškový údaj 21,4 m pro argentinosaura, což je zcela mimo realitu - maximální výška tohoto titanosaura byla 12 metrů a spíše to bylo "jen" okolo 10 metrů. Není vyloučeno, že sauroposeidonovi mohli konkurovat největší jedinci rodu Brachiosaurus. V africkém Tendaguru byly údajně nalezeny fosilizované kosti brachiosaura dlouhého až 33 m, tedy ve velikostní kategorii sauroposeidona. A ačkoli nejvyšší dinosauří smontovaná kostra, patřící druhu B. brancai (někteří řadí tento druh pod rod Giraffatitan) měří i po "napřímení" nohou 13,5 m, i Wikipedia se zmiňuje o izolované fibule (neboli kosti lýtkové) s označením HMN XV2, dlouhé 1340 mm a skapulakorakoidu přisuzovaném právě ultrasaurovi, které ukazují na existenci jedinců větších až o 15 %.

Rekonstrukce dinosaura rodu Brachiosaurus podle Todda Marshalla. Další kandidát na post nejvyššího dinosaura, Sauroposeidon proteles, vypadal zřejmě podobně.
Zdroje:
http://en.wikipedia.org/
http://forum.wildprehistory.org/
Zdroje obrázků:
http://www.igorschockaert.be/fotos/dinosauriers/dino_016.jpg
http://images.google.com/
http://www.marshalls-art.com/images/ipaleo/paleopg17/Brachiosaurus.jpg
Žádné komentáře:
Okomentovat
Sem můžete napsat svůj komentář ke článku.